Prawa Autorskie

Chcesz zdjęcia lub teksty mojego autorstwa- skontaktuj się ze mną. Nie bądź złodziejaszkiem. :)

poniedziałek, 12 września 2011

"Skansen światłem pisany"

Sławny publicysta – Krzysztof Kękolewski powiedział, że „fotografia stanowi dokument zanurzenia ludzi w czasie.”  Podobną misję niesie działalność naszego Muzeum.  „Skansen światłem pisany”, to wystawa prac fotograficznych dokumentująca w sposób niekonwencjonalny ów „zanurzenie ludzi w czasie”, ukazując w artystycznym przekazie dziedzictwo kultury materialnej, której elementy posiada swych zbiorach muzeum.
„Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku – klub Foto Oko w ramach warsztatów fotograficznych, z każdorocznym nadejściem wiosny, organizuje wyjazdowe sesje fotograficzne dla swoich członków. Założenie i cel jest zbożny: doskonalenie umiejętności fotograficznych i poznawanie miejsc, które zwiedzić warto. Prezes klubu, Bolesław Polarczyk, jako jedną z propozycji zorganizowania pleneru zgłosił:  Muzeum Etnograficzne i Skansen w Ochli.” – opowiada jeden z autorów prac, Włodzimierz Włodarczak. Pomysł został przyjęty i zrealizowany, a efekt twórczych działań można będzie podziwiać w zabytkowej stodole z Chotkowa.
Autorami prac są pasjonaci fotografii, studentki i studenci: Ewa Kwaśniewicz, Wanda Maciejewska, Bolesław Polarczyk, Bogdan Springer oraz Włodzimierz Włodarczak. Choć sam Pan Włodzimierz w cytowanym powyżej fragmencie podkreślał, iż celem pleneru było zaledwie pogłębianie wiedzy i umiejętności przez jego uczestników, efekt przewyższył oczekiwania samych autorów. Fotografie przez nich wykonane ukazują skansen widziany ich oczami w sposób oryginalny, artystyczny i niepowtarzalny. Zaawansowane techniki fotografii cyfrowej, wydawałoby się kontrastujące ze specyfiką miejsca, jakim jest skansen, pozwoliły na zaprezentowanie w sposób świeży i niezwykle współczesny naszego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Fotografie wykonane przez, śmiało mogę powiedzieć - Artystów, są swoistym dokumentem. Rejestrując pejzaż zagród oraz wnętrza skansenowskich chałup, autorzy ukazali metaforyczne „zanurzenie w czasie” – „zanurzenie” pióra w kałamarzu wypełnionym światłem, którym zapisali swoją historię przeszłych pokoleń.6 komentarzy:

 1. I już żałuję, że mnie nie będzie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. nadrobisz:) w Szczecinie w Książnicy będzie w listopadzie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. bo o ile dobrze skojarzyłam, to jesteś ze Szczecina lub okolic... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. to w takim razie może spotkamy się na wernisażu:) jeszcze co do konkretów to nie wiem, kiedy dokładnie..itp. będę informowała:)

  OdpowiedzUsuń