Prawa Autorskie

Chcesz zdjęcia lub teksty mojego autorstwa- skontaktuj się ze mną. Nie bądź złodziejaszkiem. :)

poniedziałek, 29 listopada 2010

29/30 . 11.

 Co ciekawsze i mniej popularne w popkulturze,
a tak samo wiarygodne, jak wróżby andrzejkowe:

Od "Hernaniego":


Do Powstanie Listopadowego:Nowy, żywotny gatunek, jakim była melodrama, wciąż ograniczał swój zasięg do teatru bulwarowego, czyli takich przybytków, jak : Ambignu, Gaite, Vaudeville, Varietes, Porte – Saint – Martin, czy Cirque Olimpique. Do ich rozwoju przyczyniło się uchylenie w 1815 roku wcześniejszych restrykcyjnych dekretów Napoleona, kategoryzujących teatry i ograniczających ich liczbę do scen popularnych. Śmierć Talmy w 1826 roku,  ostra cenzura wprowadzona przez Karola X, a także postępujące „zmieszczanienie” francuskiej kultury – wszystko to miało wspływ na teatralną rewolucję. Jej kulminacją była metaforyczna i rzeczywista bitwa romantyków z klasykami na premierze „Hernaniego” Victora Hugo, 25 lutego 1830 roku – sztuki o miłości, honorze i zemście.

W tym samym roku, 25 lipca przedstawienie opery Aubera, z librettem Scribe’a „Niema z Porticy” zapoczątkowało w Brukseli rozruchy, które doprowadziły  do proklamowania niepodległości Belgii, 2 sierpnia Karol X został zmuszony do abdykacji, co wzbudziło nadzieje Polaków także na odzyskanie niepodległości i w nocy z 29 na 30 listopada wybuchło w Warszawie powstanie.  

Słynna premiera „Hernaniego”, na którą przyszedł cały Paryż, w tym oba walczące stronnictwa, i która zakończyła się regularnymi zamieszkami w annałach teatralnych pozostanie sensacją, ale w istocie nie zmieniła ona biegu historii, więc niewiarygodną jednak byłaby interpretacja o wpływie romantycznego teatru na wybuch powstania listopadowego…

ale co tam, każdy wierzy, w co chce, a ja pozostanę tego dnia wierna myśli romantycznej.  a co mi tam:)

2 komentarze:

  1. Człowiek całe życie się uczy. Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  2. jestem na etapie zbierania materiałów (z czystego bezinteresownego zainteresowania), więc z czasem zaprezentuję więcej ciekawostek:) ta po prostu zgrała się z dzisiejszą datą:)

    OdpowiedzUsuń